Valuable Readings

Arşiv

YENİ ASIR / İNSAN KAYNAKLARI: KİTAP TANITIMI

17/02/2013

Entelektüelin Kutsal Kitabı

Yazarlar David S. Kidder ve Noah D. Oppenheim

Yayınevi Maya Kitap

Böyle bir kitabın başucunuzda, arabanızda, ofis masanızın bir köşesinde bulunmasında fayda var.  Canınız sıkıldıkça göz atacağınız, çok kısa sürede bilmediğiniz yeni bir şeyler öğrenmenin keyfini yaşayacağınız bir kitap. Yedi farklı alandan, her gün için farklı bir konu! Tarih, edebiyat, felsefe, matematik, bilim, din, güzel sanatlar ve müzik konularında birer sayfalık bilgiler. Kitabı yeterli görmeyenler derinlemesine araştırma yapmak için çaba gösterebilir veya daha farklı sürümünü yazma girişiminde bulunabilirler. Bu kitabın Amerika’da çok satanlar listesine girdiği ve seri haline geldiği söyleniyor.

Sürüden Ayrılmak

Yazar Jane Stevenson ve Bilal Kaafarani

Yayınevi  Doğan Kitap

İşlerinin üstadı iki yazar; biri inovasyon üstadı (B. Kaafarani), diğeri dünyaca ünlü strateji danışmanı. Yenilikçilikte başarıyı yakalamak için “sürüden ayrılmanız” gerektiğini söylüyorlar. Son derece ilginç ve faydalı kurumsal ve bireysel başarı örneklerinin yer aldığı kitap yazarların ortak deneyim ve gözlemlerini yansıtıyor. İş dünyasıyla ilgilenenler için kaçırılmaması gereken bir kitap.

 

 

Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri

Yazar Amin Maalouf

Yayınevi  Yapı Kredi Yayınları

Dünyaca bilinen bir yazardan mükemmel bir tarih kitabı. 1096-1291 yılları arasında geçen Haçlı Seferleri’nin Arapların bakış açısıyla anlatımı. Gizli ana tema “hukuk düzeni”. İyisi mi ben bu kadarıyla yetineyim ve sizleri kitapla baş başa bırakayım.

 

 

 

Currency Wars (Kur Savaşları)

Yazar James Rickards

Yayınevi  Trading Portfolio

Bu hafta görsel ve yazılı basında en çok tekrar eden kavram “kur savaşları” oldu. Geçen sene yayınlanan bu kitabın yazarı hem finans hem de ulusal güvenlik uzmanı. Yazara göre küresel para sistemi iflasa doğru gidiyor. Gerekçesi basit bir öngörüye dayanıyor: Dünyanın önde gelen merkez bankaları parasal genişleme uygulayarak çok fazla para basıyor ve artan enflasyon neticesinde uluslararası para sisteminin kaçınılmaz olarak çöküyor. Washington ve Wall Street’i “Aldatmanın İkiz Kuleleri” olarak tanımlayan yazar İkiz Kulelerin bu tür olumsuzluklardan çıkar sağladığı görüşünde.

10/02/2013

Üniversiteler Ekonomik Büyümeye Nasıl Katkıda Bulunur

Editörler Shahid Yusuf ve Kaoru Nabeshima

Yayınevi Efil

Kitap 17 bölümden oluşuyor ve bölümler farklı yazarlarca kaleme alınmış. Üniversitelerin ekonomik gelişmeyi teşvik etme sürecinde nasıl bir rol üstlenebileceği farklı açılardan değerlendirilmiş. İş dünyası ile üniversiteler arasındaki bağlantıyı artırmaya yönelik çabaların farklı yazar ve ülkelerin perspektifinden sunulması kitaba zenginlik katıyor. Eser üniversitelerin ekonomik büyümeye olası katkılar için mükemmel bir fikir jimnastiği imkanı sağlıyor.

Darwinden Dersim’e Cumhuriyet ve Antropoloji

Yazar Zafer Toprak

Yayınevi Doğan Kitap

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Toprak’ın 2012 yılında çıkan iki kitabından biri. Yazara göre “bir entelektüel arkeoloji çalışması” olarak tanımlanan eserin amacı Atatürk’ün düşünce dünyasına ışık tutmak olarak ifade ediliyor. Kapsamlı bir araştırmaya dayalı eser, farklı bilim dallarından kişilerin de ilgisini çekebilir.

 

Sanayileşmenin Gizli Tarihi

Yazar Ha-Joon Chang

Yayınevi EPOS

Günümüz sanayileşmiş ülkelerinin hangi yollardan geçerek bugüne geldiklerini öğrenmek isteyenler için bir başucu kitabı. Yaygın fakat doğru olmayan, tersine yanlış görüşleri kasten doğruymuşçasına yayanlara karşı çarpıcı ve şaşırtıcı doğruları kolay okunan bir formatta hikediyor.

 

 

 

Serbest Düşüş

Yazar Joseph E. Stiglitz

Yayınevi Gündoğan Yayınları

Nobel Ekonomi Ödüllü(2001) aykırı yazar Stiglitz’in bu eseri Freefall adı altında 2010 yılında yayınlandı. Kitap bu sefer Türkçe çevirisi ile karşımızda. Boston Globe’dan Chuck Leddy kitap için “Finans krizinin kökenlerini anlamak isteyen herkes için okunması gerekli bir eser” diyor. Aykırı sorular, finansal çöküşün arkasındaki ekonomik nedenlerin akıcı bir dilde analizi yapılmış. Başucu kitabı olarak akşam kanepenizde rahatlıkla okuyacağınız türden bir kitap.

Facebook

Twitter

LinkedId

Login Status

You are not currently logged in.