ITF403

.
.

Finansal Risk Yönetimi (ITF403)

Dersin Amacı: Dersin temel konusunu son yıllarda ortaya çıkan finansal araçlar ve stratejilerin yardımı ile etkin bir finansal risk yönetiminin nasıl geliştirilebileceği oluşturmaktadır.

Dersin Öğrenme Çıktıları: Bu dersi başarıyla tamamlayabilen öğrenciler;

  • Finansal risk yönetiminde kullanılan türev ürünlerini karşılaştırabilecektir.
  • Bu türev ürünlerinin (vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyon sözleşmeleri ve swap işlemleri) işleyişini ve nasıl kullanıldığını kavrayacaklardır.
  • Risk yönetiminde kullanılan araçların fiyatlarının nasıl oluştuğunu öğrenip, fiyatları belirlenmesinde hangi faktörlerin rol oynadığını açıklayabilirler.
  • Bu ürünleri kullanan finansal kurumların iş hayatında karşılaşılan risklerden (kur riski, faiz oranı riski vb.) nasıl kaçınabileceklerini kavrayacaklardır.
  • Türev ürünleri ile oluşturulabilecek stratejileri gelecekte iş hayatında uygulayabilecektir.

Dersin İçeriği: Bu derste opsiyon ve vadeli işlem piyasalarının tanıtımı, işleyişi, türev ürünleri ile bu ürünleri kullanarak oluşturulabilecek farklı stratejiler ve bu ürünlerin fiyatlandırılması derste işlenecek ana konu başlıklarını oluşturmaktadır. Bunun yanında, temel swap antlaşmaları ve kurumsal risk yöntemi de kapsanacak konular arasında yer almaktadır.

Facebook

Twitter

LinkedId

Login Status

You are not currently logged in.