Günlük / Diary
TWITTER ve RİSK

Merhaba,

Ülkemizin gündemi son bir kaç gündür TWITTER yasağı üzerinde yoğunlaşmış bulunuyor. Demokrasi, ifade özgürlüğü, haber özgürlüğü kavramları sıkça tekrarlanıyor ve vurgular yine bunlar üzerinden yapılıyor.

Ancak konunun risk tarafı biraz göz ardı edilyor. Zira DNS, VPN gibi ayarlarla oynama, buralardan gelen güvenlik uyarılarını gereğince dikkate almama gibi bir takım girişimlerle hepimiz dijital güvenliğimizi riske ediyoruz. Yani Turkey-at-Risk-Digitally (TAR-D). Söz konusu bireysel güvenlik sorunu anında bankacılık, finans kesiminin riski haline gelebilir, hatta ulaşımdan tutun ulusal güvnliğe kadar geniş bir yelpazeyi içerebilir.

Sorunun çözümü yasaklamak yerine dijital ortamda kişilik haklarının ihlali, hakaret vb karşısında hukuk yoluyla olabilir. Ancak bırakın hukuk sisteminin yetersizliği ya da çalışamamasını, ihtisas makhkeme/hukuk  konusunda hızla çağın gerisinde kalıyoruz. Benzer müfredatı senelerce aynı şekilde uygulamanın neticesinde *vasıfsız* mezunlar yetiştiriyoruz. Okuldan mezun olunca *Yedi Uyurlar* misali gözlerini farklı bir dünyaya açıyorlar.

Twitter’da isme münhasır uygulama yoluyla zamanın moda tabiriyle *paralel* bir twitter alanı oluşturulsa fena olmaz diye düşünüyorum. İnsanlar medeni bir şekilde takiplerini ve bildirimlerini burayı kullanarak yaparlar. Diğer alanda ise insanlar rumuz kullanarak (ancak hukuk ölçüsünde) düşüncelerini, duyumlarını, yorumlarını dile getirebilir, belge vb orada paylaşabilirler.

İşin risk boyutunun başımıza iş açma ihtimalini yüksek görüyorum. Kaos içinde kaos yaratmak bu olsa gerek. Tabii ki planlı bir saldırı altında isek durum daha da vahim demektir ve ne yapmamız gerektiğini şimdiden düşünmeli ve hayat geçirmek gerek.

Aklıma ilk etapta dosyaların yedeklenmesi, e-posta adreslerinin kopyalanması, twitter takip eden/edilen listelerin alınması, banka hesap erişim vb konularında güvenli merkezlerin dışında işlem yapılmaması gibi hususlar geliyor.

İyi pazarlar,

Coşkun K.

 

Leave a Reply

Facebook

Twitter

LinkedId

Login Status

You are not currently logged in.